Národná cena za dizajn (NCD) je ocenenie udeľované Slovenským centrom dizajnu a Ministerstvom kultúry SR. Aktuálny ročník patrí produktovému dizajnu a prácam zrealizovaným počas rokov 2017 a 2018. V bratislavskej Design Factory 11. októbra odzneli názvy ocenených diel a mená ich autorov a autoriek. Verejnosť si môže výber z prihlásených prác pozrieť na už prebiehajúcej výstave finalistov Národnej ceny za dizajn 2019 až do 1. 12. 2019.
Ocenenia v jednotlivých kategóriach udelovala 7-členná medzinárodná porota. Zloženie poroty bolo pestré v zmysle zamerania jej členov na špecifické oblasti dizajnu. Snahou bolo zostaviť komisiu, ktorá pokryje širokú oblasť produkcie od priemyselného dizajnu, cez nábytok, až po autorskú tvorbu, či šperk. Medzinárodnej porote predsedal kurátor tohto ročníka, dizajnér a pedagóg Marián Laššák. Okrem neho práce posudzovali Michal Froněk (CZ), Petteri Kolinen (FIN), Mária Hriešik Nepšinská (SK), Jakub Pollág (SK), Bettina Steindl (AT) a Klára Šumová (CZ). Na základe veľkého množstva prihlásených prác z odevného a textilného dizajnu bola ako členka poroty s poradným hlasom prizvaná aj Zuzana Šidlíková, kurátorka módy a textilu zo Slovenského múzea dizajnu.
Výsledky a ocenenia jednotlivých kategórií NCD 2019
Profesionálny dizajn – 1. cena
SUVERÉN
Autor: Marcel Holubec W.
Klient: Výrobca: SUVEREN Group, s. r. o., Česká republika
Urbánna kolekcia Marcela Holubca W. navrhnutá pre značku mestských bicyklov SUVERÉN je určená pre fanúšikov aktívneho životného štýlu. Kombinuje funkčnosť cyklistického oblečenia s minimalistickou mestskou eleganciou. Kolekcia ponúka širokú škálu rôznych typov siluet od priliehavých až po voľné. Autor zvolil prírodné materiály, ktoré skombinoval s ľahkými inteligentnými textíliami. Farebnosť modelov je inšpirovaná prírodou a dopĺňajú ju signálne oranžové akcenty a reflexné prvky aplikované v detailoch.
Marcel Holubec W, kolekcia Suverén, foto: Alexandra Rymšinová
Hodnotenie poroty
Porota definovala prácu ako ukážkový príklad profesionálneho spracovania módnej kolekcie, ktorá spĺňa vysoké kritériá súčasnej módy. Svojou kvalitou je porovnateľná s medzinárodnými módnymi značkami a značkami z európskych metropol. Pozornosť si zaslúži aj skvelá prezentácia kolekcie, precízne materiálové spracovanie so zmyslom pre detail a celková koncepcia spojenia cyklistiky a módy.
Marcel Holubec W, kolekcia Suverén, foto: Alexandra Rymšinová
Profesionálny dizajn – 2. cena
Torsus Praetorian 4×4
Autori: Šimon Kožička, Miroslav Melichárek, Bystrík Míček
Dizajnérske štúdio: WERKEMOTION, s. r. o.
Torsus Praetorian 4×4 je terénny autobus určený na prevoz osôb a vybavenia v najnáročnejších terénnych podmienkach. Návrh vozidla vytvorený dizajnovým štúdiom WERKEMOTION vychádza z technického základu nákladných automobilov značky MAN. Vozidlo sa vyrába na Slovensku v obci Horné Srnie. Okrem základného dizajnu štúdio navrhlo vyše 20 variácií, ktoré sú špeciálne prispôsobené pre potreby záchranných misií, na použitie ako zdravotnícke či hasičské vozidlo a vozidlo pre bezpečnostné zložky.
Hodnotenie poroty
Dizajn terénneho autobusu je v slovenskom kontexte neprehliadnuteľným dizajnérskym počinom, ktorý si zaslúži pozornosť. Porota ocenila komplexnosť riešenia projektu, ktorý svojím rozsahom vzbudzuje rešpekt a prináša hodnotný výsledok v oblasti transportného dizajnu.
Profesionálny dizajn – 3. cena
Fullove
Autorka: Lenka Sršňová
Spoluautor: Ondrej Jób
Dizajnérske štúdio: Atelier LS, s. r. o.
Módna kolekcia Lenky Sršňovej je inšpirovaná tvorbou ikonického slovenského maliara Ľudovíta Fullu. Nadčasová estetika hravých farebných geometrických kompozícií, figurálnych motívov a rozprávkových zverov je citlivo preštylizovaná do rukopisu módnej dizajnérky. Fullovo dielo vďaka jemnému nádychu folklóru a silnému príbehu dodnes oslovuje naprieč generáciami. Jeho odkaz ožíva v letnej kolekcii, ktorá je charakteristická univerzálnymi strihmi, príjemnými materiálmi a výraznými farebnými vzormi. Autorské dezény vznikli v spolupráci s grafickým dizajnérom Ondrejom Jóbom. Vznik kolekcie podporila Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku.
Lenka Sršňová, kolekcia Fullove, foto: Peter Spurný
Hodnotenie poroty
Módna kolekcia spontánne komunikuje so zákazníkom a svojou hravosťou púta pozornosť. Citlivo transformuje dielo tohto významného umelca do odevného dizajnu. Autorka využila plný potenciál Fullovej tvorby a porota ocenila predovšetkým spôsob, akým ju pretvorila do originálnych dezénov a strihov šiat. Projekt vyniká aj vysokou kvalitu materiálového spracovania.
Študentský dizajn
The Kit for an Urban Kid
Autorka: Mária Fialková
Škola: Technická univerzita v Košiciach
Pedagóg: doc. Ing. Tibor Uhrín, ArtD.
Súbor interaktívnych hracích súprav pre deti je inšpirovaný štyrmi ročnými obdobiami a osobnými spomienkami autorky na detstvo strávené v prírode. Na jar si deti môžu zasadiť bylinky, v lete sa zahrajú na stopárov, na jeseň si vytvoria vlastný herbár, v zime si postavia vtáčie kŕmidlo a pozorujú správanie vtákov. Projekt reaguje na súčasný negatívny trend redukovania pohybu detí do malých priestorov oplotených detských ihrísk, ktoré sú čoraz častejšie vyrobené z plastu od podlahy až po detaily preliezačiek. Autorka sa zasadzuje o návrat detí do prírodného prostredia, ktoré im nielen poskytuje rôznorodé zmyslové podnety, ale predovšetkým kreatívnu slobodu na vymýšľanie vlastných hier.
Mária Fialková, The Kit for an Urban Kid
Hodnotenie poroty
Projekt sa zaoberá témou voľnočasových aktivít detí a svojím riešením chce pozitívne ovplyvniť vývoj v tejto oblasti. Autorkiným zámerom je prostredníctvom hier v úzkom kontakte s prírodou prinavrátiť deti do ich prirodzeného prostredia. Kľúčovou hodnotou projektu je aktivácia užívateľa – motivácia na malú, ale významnú zmenu. Porota okrem celkového zámeru ocenila aj formu prezentácie a kultivované grafické spracovanie súprav.
Dizajn s pridanou hodnotou
Solar Tiles
Autor: Igor Žáček
Dizajnérske štúdio/ Výrobca: NiceVisions, s. r. o.
Solar Tiles je systém solárnych panelov novej generácie, ktorý sa hlási k tradícii keramických fasádnych obkladov. Fasádny systém bol navrhnutý pre stavebné riešenia, pri ktorých je vzhľad rovnako dôležitý ako výroba elektrickej energie. Produkt je určený na masovú výrobu, jeho dizajn však poskytuje dostatočný priestor aj na úpravy podľa individuálnych požiadaviek. Solárny systém sa skladá z dvoch častí: fotovoltická (PV) obkladačka vyrába elektrickú energiu a chladiaca obkladačka s potlačou zvyšuje jej efektivitu.
Hodnotenie poroty
Vhodná aplikácia najnovšej technológie do už existujúceho typu produktu. Ak sa úspešne dostane na trh, môže výrazným spôsobom ovplyvniť charakter využívania solárnej energie na budovách. Zdanlivo jednoduché spojenie funkcie obkladačky a solárneho panelu prináša inováciu, ktorá rieši súčasný problém nie príliš atraktívneho vzhľadu solárnych panelov.
Cena poroty
conTEXt
Autorka: Zuzana Zmateková
Spoluautor: Matej Fandl
Interdisciplinárny projekt conTEXt kombinuje digitálne médiá s tradičnou technológiou tkania na žakárovom tkáčskom stave s cieľom prezentovať alternatívne prístupy v textilnom dizajne. Autorka zapája do kreatívneho procesu výroby žakárových textílii užívateľa. Pomocou interaktívnej aplikácie prepojenej so senzorom Kinect generuje vizuálne obrazy, ktoré jej slúžia ako podklady pre nové vzory. Voľne tak nadväzuje na svoju predchádzajúcu tvorbu, v ktorej sa zaoberá témou súčasnej alternatívnej estetiky inšpirovanej vzhľadom nových médií.
Zuzana Zmateková, spoluautor Matej Fandl, conTEXt
Hodnotenie poroty
Porotu zaujal experimentálny prístup k tvorbe textilného dizajnu, ktorý korešponduje s aktuálnymi tendenciami spájania disciplín na získanie alternatívnych výsledkov posúvajúcich hranice zaužívanej estetiky. Autorkina práca je výborným príkladom. Porota ocenila aj interaktivitu projektu a aktívne zapojenie diváka do procesu výroby.
Zuzana Zmateková, spoluautor Matej Fandl, conTEXt
Cena za opraviteľný dizajn
Model 16
Autor: Pavol Mikuláš
Výrobca: Jiří Marján, Mladá Boleslav, ČR
Model 16 je celoodpružený bicykel pre deti vyrobený z brezovej preglejky. Patentovaný systém odpruženia LVS™ vytvoril konštruktér Jiří Marján. Vďaka odpruženiu predného aj zadného kolesa sú výrazne redukované vibrácie, ktoré vznikajú pri jazde po rôznych povrchoch, a ktoré môžu mať negatívny vplyv zdravie dieťaťa. Repello Model 16 bol uvedený na výstave Designblok 2017 v Prahe.
Pavol Mikuláš, Repello Model 16
Hodnotenie poroty
Inovatívny systém odpruženia vibrácií je aplikovaný do formy bicykla, ktorý pôsobí jedinečne aj vďaka použitiu preglejky ako konštrukčného materiálu.
Vyjadrenie Repairably
Bicykel RePello Model 16 upútal tým, že jeho jednotlivé časti sú hneď na prvý pohľad jasne definované, a jeho spoje viditeľné, ľahko dostupné a robustné. Takáto konfigurácia nabáda k tomu, aby bol rozobratý a znovu zložený, a preto je bicykel RePello nielen rozoberateľný, ale aj motivuje k oprave. Počiatočný dojem potvrdilo aj podrobnejšie preskúmanie jednotlivých komponentov. V Repairably, ktoré túto cenu udelilo, tiež ocenili, že výber spomedzi diel finalistov bol veľký aj napriek tomu, že opraviteľnosť nebola zadaním ani vopred avizovaným ocenením v súťaži. (Zuzana Procházková, Repairably)
Cena za kultúrny prínos v oblasti dizajnu
prof. František Burian, akad. soch.
František Burian, Kazetový magnetofón s rádiopríjimačom pre mladých, foto: SCD
František Burian sa narodil 23. 10. 1948 v moravských Valticiach. Po strednej umelecko priemyslovej škole v Brne absolvoval vysokoškolské štúdiá u zakladateľskej osobnosti československého dizajnu, profesora Zdeňka Kovářa. Po ich skončení sa od polovice 70. rokov venoval priemyselnému dizajnu. Zameral sa na dizajn lodí, plávajúcich strojov, lesných mechanizmov, zváracích zariadení a ďalších produktov strojárskeho a spotrebného priemyslu. V 80. rokoch, keď začal pracovať pre Inštitút priemyselného dizajnu, však jeho projekty už prinášali posun k zdôrazneniu komunikačnej funkcie dizajnu. Kresbové štúdie nábytku, svietidiel či obuvi sa postupne vyčleňovali z rámca bežnej projektovej skice, vypovedali skôr o spôsoboch prezentácie dizajnu. Proces konceptualizácie dizajnérskej tvorby Františka Buriana dovŕšili začiatkom 90. rokov fotografie objektov pripomínajúcich úžitkové predmety. Mediálny obraz sa stal konečným produktom, reálny predmet sa v ňom rozpustil, stával sa metaforou efemérnej existencie dizajnérskych produktov obsahujúcich už vo chvíli vzniku kód svojej smrti. Postupne pribúdali ďalšie reflexie konzumných obrazov reality a v reakcii na premenu analógového sveta na digitálny nahrádzali fotografie asambláží reálnych artefaktov už čisto virtuálne vizualizácie. Tvorba Františka Buriana vzbudila medzinárodný ohlas a bola prezentovaná na mnohých výstavách doma a v zahraničí.
Autor textu: Zdeno Kolesár
Cena Slovenského centra dizajnu za mimoriadny prínos vo výskume dizajnu
PhDr. Iva Mojžišová, Dr. h. c.
(4. apríla 1939 v Bratislave – 26. januára 2014 v Bratislave)
Iva Mojžišová bola výnimočná osobnosť slovenskej umenovedy. Uznávaná výtvarná teoretička, historička a kritička, ktorá si kládla vo svojej práci náročné kritériá odbornosti a riadila sa jasnými morálnymi postojmi aj v časoch ideologického tlaku. Ani vážna choroba, ktorej čelila posledných vyše 20 rokov svojho života, nebola dôvodom, aby zľavila z pracovitosti, dôslednosti a vytrvalosti vo svojej odbornej práci. Pre tieto výsledky sa dočkala mnohých oceňujúcich slov od osobností slovenskej kultúry a umenia, ale napokon aj najvýznamnejších vyznamenaní.
Web: https://www.scd.sk
FB: https://www.facebook.com/slovakdesigncenter/
IG: https://www.instagram.com/scd.sk/
Autor: Adriena Pekárová